صفحه اصلی    صادرات به آذربایجان

 

 

صادرات به آذربایجان

صادرات به آذربایجان ،

یکی دیگر از کشورهای هدف ، برای تبادل کالا از سوی ایران می باشد. جمهوری آذربایجان برای اینکه اقتصاد کشور را توسعه دهد ، اصلاحات مختلفی از جمله : تدوين قانون جديد سرمايه‌گذاری ، اصلاح سيستم بانكی ،‌ تسهیل واردات و خصوصی‌سازی سازمان‌ها و بنگاه‌های دولتی را اعمال کرده است. این کشور از اقتصادی متنوع با بخش‌های کشاورزی ، خدمات ، معدن ، گردشگری و توليدات کارخانه‌ای برخوردار است.

باکو، پایتخت آذربایجان ، بزرگترین شهر و بندر این کشور می باشد و یکی از مناطق نفت‌خیز جهان به شمار می رود. با وجود اینکه درآمد سالانه ی رو به رشدی دارد ، اما این کشور اقلامی مانند نساجی ، لوازم خانگی ، اتومبیل و قطعات وابسته به آن و بسیاری از مواد غذایی را از دیگر کشورها وارد می نماید.

کشور ترکیه با سرمایه گذاری هایی در صنعت ساختمان سازی ، پوشاک و غیره به عنوان صادرکننده اصلی در این کشور فعالیت دارد. از مهمترین شرکای تجاری این کشور، کشورهای ایتالیا ، آمریکا ، فرانسه ، رژیم صهیونیستی ، اندونزی ، روسیه ، کانادا ، تایوان ، گرجستان و هند می باشند. ایران در سال های اخیر از شرکای تجاری مهم آذربایجان به شمار می امده و اقلامی مانند : سیب زمینی ، مواد پترو شیمی ، مشتقات پلاستیکی ، خرما  و بسیاری از کالاها را به این کشور صادر می کرده است.

کالاهای صادراتی ایران به آذربایجان

کشور آذربایجان به عنوان یکی از مهمترین مقصد صادراتی کالاهای ایرانی می باشد. با توجه به شرایط خاص اقتصادی ایران ، ظرفیت های استانهای مرزی یكی از مهم ترین راههای ارز آوری برای كشور می باشد. جمهوری آذربایجان بازار خوبی برای صادرات كالاهای اردبیل را دارا می باشد. کشور آذربایجان بازار مناسبی برای صادرات محصولاتی از جمله سیمان ، انواع محصولات كشاورزی و خدماتی استان اردبیل است. عمده ای از اقلام صادراتی ایران به جمهوری آذربایجان : سیمان ، سیب زمینی ، کلینکر، شیشه ، لوله ، کاشی و سرامیک و سنگ ساختمانی ، مواد غذایی ، پوشاک و کفش ، چینی آلات ، خرما و میوه تازه و نیز محصولات کشاورزی مانند گندم ، کنجاله ، سبوس ، دانه ارزن ، دانه پنبه ، تفاله چغندر و سایر کالاها را شامل می‌شود. ارزش کالاهای صادراتی غیرنفتی ایران به آذربایجان در سال 92 ، حدود 141 میلیون دلار بوده است.

با برنامه ریزی مناسب باید از ظرفیت های اقتصادی و افزایش مبادلات استان اردبیل استفاده ی بهینه ای شود. قیمت مناسب محصولات ایرانی ، عامل مهمی برای افزایش صادرات به آذربایجانتلقی می شود. این کشور در همسایگی ایران قرار گرفته و باعث می شود تا صادرات کالاهای ایرانی افزایش یافته و پیش بینی می شود روند رو به رشدی در سال های آتی برای صادرات کالا به آذربایجان از سوی ایران اتفاق بیافتد.

عمده ترین صادرکنندگان کالا به جمهوری آذربایجان

کشورهای روسیه ، ترکیه ، انگلستان ، آلمان و چین به ترتیب عمده ترین صادرکنندگان کالا به جمهوری آذربایجان هستند. کشور روسیه با صادراتی به ارزش 1287 میلیون دلار، ترکیه با 1209 میلیون دلار، انگلستان با 1025میلیون دلار، آلمان با صادرات 646 میلیون دلار، چین با 493 میلیون دلار و اوکراین با 474 میلیون دلار، کالاهای خود را به جمهوری آذربایجان صادر می نمایند. از دیگر صادرکنندگان کالا به جمهوری آذربایجان کشورهای ایران ، فرانسه ، آمریکا ، برزیل ، قزاقستان ، ژاپن ، کره جنوبی و ایتالیا می باشند.

کالاهای عمده وارداتی جمهوری آذربایجان در 10 ماهه نخست سال 2013 میلادی شامل : مواد غذایی ، ماشین آلات ، دستگاه های الکتریکی ، تجهیزات و قطعات آنها ، وسایل نقلیه و قطعات آنها ، فلزات آهنی و مصنوعات ساخته شده از آنها ، توتون و تنباکو بوده است. از دیگر اقلام عمده می توان به چوب ، مبلمان و اجزا و قطعات آن ، دارو ، محصولات آرایشی و سیمان اشاره نمود. عمده ترین کالاهای ایرانی برای صادرات به آذربایجان ، مصالح ساختمانی مانند سیمان ، کلینکر ، سنگ آهن فشرده نشده ، شیشه فلوت ، کاشی ، سرامیک و محصولات کشاورزی می باشند.