به بان شیمی – محصولات بازار پزشکی
 صفحه اصلی    به بان شیمی – محصولات بازار پزشکی

محصولات بازار پزشکی

کاربرد محصول

سایاسپت –HI  یک محلول ضد عفونی کننده فاقد آلدئید ، فنول و هالوژن متشکل از ترکیب آمینهای چهار ظرفیتی و یک ترکیب بیوگوانیدی با اثر بخشی بالاست که برای ضد عفونی ابزار غیر بحرانی و نیمه بحرانی مورد استفاده قرار می گیرد . فرمولاسون این محصول به گونه ای است که علاوه بر اثر ضد عفونی کنندگی خاصیت پاک کنندگی نیز دارد و در حضور آب سخت ، قدرت اثر خود را حفظ می کند . از این محصول با رقت مناسب می توان برای ضد عفونی ابزار جراحی و وسایل پزشکی و دندانپزشکی از جمله لوازم پلاستیکی مصرفی در بیهوشی ، ضدعفونی و پاکسازی ابزار قبل از اتوکلاو در بخش CSR  استفاده نمود.

نحوه اثر

ترکیبات آمونیوم چهارتایی از طریق چسبندگی و در نهایت پارگی غشاهای سیتوپلاسمیک و در نتیجه خروج محتویات سلول عمل می کنند . از طرفی وجود دی دسیل دی متیل آمونیوم کلراید ( فاقد حلقه بنزنی ) که نسبت به سایر آمونیوم های نوع چهارم کلاسیک خیلی پایدارتر است به همراه ترکیب بیگوانیدی موجود در این محصول سبب شده تا طیف کاملی از باکتری ها گرم مثبت

دستورالعمل مصرف

         در صورت آلودگی ظاهری محلول رقیق شده ، آن را با محلول تازه آماده شده جایگزین کنید.
قبل از غوطه وری ابزار در محلول تهیه شده حتی الامکان قطعات ابزار را از هم جدا کنید تا تمامی سطوح به محلول آغشته شود.
 مطمئن شوید که تمامی سطوح به طور کامل به محلول آغشته شده باشد.
 ابزار آلات را پس از ضدعفونی آبکشی نمائید .
از استفاده همزمان با پاک کننده های آنیونیک خودداری شود.

 کاربرد محصول

یکی از نگرانی های اصلی بیماران، قبل از عمل جراحی، رهایی از عفونت های مزمن بعد از عمل جراحی است. در صورتیکه ضدعفونی پوست قبل از عمل جراحی به طور مناسب و کامل صورت نپذیرد، عفونت های نگران کننده ای در انتظار بیمار خواهد بود که منشاء آن، گروه وسیع میکروارگانیسم های ساکن روی پوست می باشد.
بادی پرپ، محلول ضدعفونی کننده بر پایه 2% کلرهگزیدین و 70% ایزوپروپانول است که دارای خاصیت ضدعفونی کنندگی سریع و ماندگار می باشد. حضور این مقدار ایزوپروپانول در محصول باعث گردیده است تا فرایند ضدعفونی با سرعتی به مراتب بیشتر از ترکیبات یده صورت پذیرد. بادی پرپ فاقد عوارض جانبی ناشی از استفاده از ترکیبات یده می باشد و با بهره گیری از کلرهگزیدین دی گلوکونات، پوست را در شرایط مطلوب، به مدت 6-4 ساعت به صورت ضدعفونی شده نگه می دارد. ترکیبات یده مانند بتادین برای ضدعفونی موثر پوست به حداقل 2 دقیقه زمان نیاز دارند، در حالی که بادی پرپ با ضدعفونی سریع، ماندگار و مطمئن خود، در طی مدت 30 ثانیه پوستی عاری از عوامل بیماریزا و آماده عمل جراحی فراهم می کند. مزیت دیگر بادی پرپ نسبت به ترکیبات یده، طیف وسیعی از عوامل بیماریزا است که در فرایند ضدعفونی توسط این محصول، تحت پوشش قرار می گیرند. بادی پرپ حاوی درصد مناسبی از مواد نرم کننده است و از بروز حساسیت و خشکی روی پوست های حساس جلوگیری می نماید. از طرف دیگر، PH این محلول سازگار با پوست بدن تنظیم شده و به این ترتیب از بروز آلرژی پوستی جلوگیری می کند. مطالعات وسیعی در مورد شیوع عوامل عفونی صورت گرفته است که نشان می دهد عوامل باکتریایی مانند Kebsiella و Staphylococcus ریشه اصلی بیشتر عفونت های بعد از عمل جراحی هستند. بادی پرپ به طور موثر و قدرتمند قادر به از بین بردن این نوع باکتر ها می باشد.

دستورالعمل مصرف

محلول بادی پرپ را بر روی نواحی مورد نظر پوست به میزان کافی اسپری کرده و بعد از انجام پرپ پوستی به مدت حداکثر 2-1 دقیقه صبر کنید تا خشک شود به این ترتیب پوستی ضدعفونی شده نرم و آماده عمل جراحی فراهم خواهد شد.

نحوه اثر

بادی پرپ بر پایه % 2 کلرهگزیدین و % 7 ایزوپروپانول فرموله شده است . ایزوپروپانول به طور موثر باعث دناتوره کردن پروتئین ها شده و طیف کاملی از ویروس های دارای غشاء لیپیدی را از بین می برد . اما کلرهگزیدین دی گلوکونات به شیوه ای متفاوت باعث از بین بردن طیف دیگری از عوامل بیماریزا می شود . کلرهگزیدین دی گلوکونات دارای خاصیت کاتیونی است و به شدت به دیواره باکتریها ، ویروس ها و عوامل بیماری زا جذب شده و با مکانیسمی خاص به دیواره غشاء سیتوپلاسمی نفوذ می کند و در نهایت منجر به تخریب غشاء سیتوپلاسمی ، تراوش مواد سیتوپلاسمی سبک به خارج غشاء و رسوب کردن مواد سیتوپلاسمی سنگین تر مانند اسیدهای نوکلئیک می شود. به این ترتیب بادی پرپ طیف وسیعی از عوامل بیماری زا را در امر ضدعفونی ، پوشش دهی می کند .

هشدارهای ایمنی

  این محلول فقط برای مصارف خارجی فرموله شده و خوردنی نیست.
اسپری کردن این محلول به سمت چشم و گوش دیگران به شدت اجتناب نمائید .
پرده مننژ مغز نسبت به کلرهگزیدین آسیب پذیر است ، در عمل جراحی جمجمه از محلول بادی پرپ استفاده نشود.
  بافت گوش میانی نسبت به کلرهگزیدین آسیب پذیر است ، از تماس محلول با نواحی گوش خودداری کنید.
از این محصول برای ضدعفونی کردن نواحی چشم استفاده نمی شود چون به قرنیه چشم آسیب های جدی وارد می کند.
 این ترکیب قابل احتراق است و از اسپری کردن آن به سمت شعله جداً خودداری شود.
در هنگام استفاده از الکترو کاتر در حین جراحی حتماً بایستی اجازه دهید محلول به طور کامل از روی پوست بیمار تبخیر شود.

 کاربرد محصول

سپتی اسکراب، محصولی است ضدعفونی کننده بر پایه کلر هگزیدین 4% که به منظور ضدعفونی کردن دست جراحان طراحی گردیده است. این محصول به نحوی فرموله شده است که در آن علاوه بر خواص آنتی باکتریایی قوی و ماندگار کلرهگزیدین، از خواص آلودگی زدایی یک سورفکتانت غیر یونی، به طور همزمان استفاده شده است. فعالیت پایدار و اثرات ماندگار سپتی اسکراب، آن را تبدیل به محصولی موثر با حداقل اثرات جانبی کرده است. خاصیت Substantivity کلرهگزیدین در سپتی اسکراب باعث می شود که کلرهگزیدین با لایه سطحی پوست (استراتوم کورنئوم) بچسبد و بعد از شستشو روی دست باقی مانده و اثرات ضدباکتریایی علیه رشد باکتری ها را ادامه دهد. این ویژگی در شرایط مطلوب تا 6 ساعت ادامه خواهد داشت. کلرهگزیدین بر طیف وسیعی از باکتری های فعال گرم مثبت و گرم منفی موثر می باشد.

دستورالعمل مصرف

برای اولین نوبت عمل جراحی ابتدا دست ها را با آب و صابون شسته و آبکشی نمایید. سپس به مقدار 5 میلی لیتر از محلول را کف دست ریخته و به مدت 3-2 دقیقه دست و ساعد را با محلول بشویید. سپس این کار را برای دست دیگر تکرار نمایید. بعد از آن دست ها و ساعد را آبکشی و خشک نمایید.

نحوه اثر

درصد موثری از کلرهگزیدین در سپتی اسکراب موجب گردیده تا شرایط ایمن برای پزشک جراح و بمار فراهم شود. کلرهگزیدین ساختاری کاتیونی دارد و به صورت الکترواستاتیک به وسیله باکتری ها جذب می شود. کلرهگزیدین به گروههای فسفات موجود در غشاء سیتوپلاسمی می چسبد و با مکانیسمی انحصاری وارد غشاء سلولی می شود، سپس باعث خروج محتویات سلولی با وزن ملکولی پایین، از قبیل پتاسیم می شود و از تبادل غشایی آنزیم هایی مانند ATP جلوگیری می کند. از طرفی با تشکیل کمپلکس های فسفاته باعث رسوب کردن محتویات سنگین تر، از قبیل ATP و اسید نوکلئیک می شود.

کاربرد محصول

سایاسپت –اچ پی ضدعفونی کننده سطوح عفونی و عمومی واحدهای پزشکی و دندانپزشکی، فاقد آلدئید، فنل و هالوژن ها بر پایه ترکیبات آمونیوم چهارتایی نسل پنجم و ترکیبات بیگوانیدی می باشد. این محصول به گونه ای فرموله شده که با بکارگیری ترکیب نسل پنجم آمونیوم چهارتایی و بیگوانید در آن قادر به از بین بردن طیف وسیعی از میکروب ها، باکتری های گرم مثبت و گرم منفی و ویروس های پوشش دار نظیر HCV، HIV، HBV در سطوح پزشکی و دندانپزشکی می باشد. علاوه بر آن، این محصول علاوه بر اثر ضدعفونی کنندگی خاصیت پاک کنندگی را نیز دارد.

       نحوه اثر

       ترکیبات آمونیوم چهارتایی از طریق چسبندگی و در نهایت پارگی غشاهای سیتوپلاسمیک و در نتیجه خروج محتویات سلول عمل می کنند . از طرفی وجود دی دسیل دی متیل آمونیوم کلراید این ترکیب چون فاقد حلقه بنزنی است و نسبت به آمونیوم های نوع چهارم کلاسیک خیلی پایدارتر است به همراه آلکیل دی متیل بنزیل آمونیوم کلراید سبب شده که بالاترین اثر سینرژستیک در راستای میکروب کشی حاصل شود.
ترکیبات بیگوانیدی موجود در این محصول نیز به همراه ترکیبات آمونیوم چهارتایی سبب شده تا طیف کاملی از باکتری های گرم مثبت و گرم منفی را پوشش دهد

مزایا

         فاقد آلدئید
سریع الاثر
قدرت اثر بالا در غلظت های پایین و مقرون به صرفه بودن
فاقد خورندگی بر روی سطوح مورد استفاده در رقت مصرفی
اثر با طیف وسیع
قدرت پاک کنندگی بالا
فاقد رنگ و بوی نامطبوع
فرمولاسیون ویژه که مانع از چسبندگی و ورقه ورقه شدن باقیمانده بر روی سطوح می گردد.
ایمنی بالا برای کاربر
حاوی نسل جدید ترکیبات آمونیوم چهارتایی و (PHMB) جهت افزایش اثربخشی و فعالیت پایدار
محلول رقیق شده در صورت نگهداری در ظروف دربسته و تمیز تا 14 روز قابل استفاده می باشد

کاربرد محصول

سپتی سیدین توربو محصول ضدعفونی کننده سریع الاثر بر پایه الکل و نسل چهارم ترکیبات آمونیوم چهارتایی است . این محصول در مواردی که زمان محدود در اختیار است ، نقش بسزایی در ضدعفونی کردن وسایل و ابزار دارد. محلول سریع الاثر سپتی سیدین توربو فاقد اثرات خورندگی می باشد و بعد از خشک شدن باعث تغییر رنگ یا ایجاد لکه بر روی ابزار نمی گردد . سپتی سیدین توربو باکتری کش ، ویروس کش و از بین برنده توبر کلوزیس و ویروس هایی چون HIV  و HBV  می باشد.

دستورالعمل مصرف

سپتی سیدین توربو محلول آماده مصرف بوده و پس از اسپری بر روی وسایل و ابزار در مدت کوتاهی (2-1 دقیقه ) عمل ضدعفونی را انجام می دهد . در هنگام استفاده از این فرآورده باید دقت شود که تمام سطح ابزار به محلول آغشته شود . این محصول در مدت زمان کوتاهی از روی سطح تبخیر شده و نیاز به پاک کردن ندارد ، اما در هنگام ضرورت می توان از دستمال یکبار مصرف (خشک) استفاده نمود.
در صورتی که وسایل و ابزار مورد نیاز دارای آلودگی ظاهری باشند پس از اسپری نمودن سپتی سیدین توربو بر روی آنها با استفاده از دستمال یکبار مصرف سطح ابزار را تمیز کرده و پس از رفع آلودگی های ظاهری مجدداً محلول سپتی سیدین توربو را بر روی آنها اسپری کنید در این هنگام نیاز به استفاده از دستمال نبوده و سطحی عاری از آلودگی های ظاهری و میکروبی حاصل می شود

نحوه اثر

سپتی سیدین توربو به دلیل داشتن الکل دارای خواص میکروب کشی سریع به شیوه دناتوره کردن پروتئینها می باشد . از طرفی ترکیبات آمونیوم چهارتایی موجود در این ترکیب دارای خواص میکروب کشی نسبتاً کندتر از الکل بوده که از طریق چسبندگی و در نهایت پارگی غشاهای سیتوپلاستیک و خروج محتویات سلول عمل می کند . وجود ترکیبات آمونیوم چهارتایی ( دی دسیل دی متیل آمونیوم کلراید ) سبب می شود که بالاترین اثر سینرژستیک در راستای میکروب کشی حاصل شود . همچنین ماندگاری و تداوم خاصیت میکروب کشی سپتی سیدین توربو حفظ گردد.

کاربرد محصول

سپتی سرفیس محصولی است که با بهره گیری از سه نوع ضدعفونی کننده قدرتمند، قادر به از بین بردن طیف وسیعی از باکتری های گرم مثبت، گرم منفی، ویروس ها و قارچ ها می باشد. از ویژگی های برجسته این محصول، پایداری و اثرات ماندگار آن در محل استفاده شده می باشد. سپتی سرفیس علاوه بر خاصیت ضدعفونی کنندگی، قادر به آلودگی زدایی و رفع لکه های روی سطح نیز می باشد. این محلول در سطوح حاوی خون و بافت های پروتئینی قادر به ادامه فعالیت است.

دستورالعمل مصرف:

محلول سپتی سرفیس، آماده مصرف است و نیازی به رقیق کردن ندارد. مقدار مناسبی از محلول را روی سطوح آلوده اسپری کرده و اجازه دهید خشک شود. این محلول حداکثر در مدت 1 دقیقه بیشترین فعالیت ضدمیکروبی خود را اعمال می کند. برای کسب نتیجه بهتر، قبل از استفاده از محلول، سطح مورد نظر را تمیز و خشک کنید.

موارد مصرف

از محلول ضدعفونی کننده سپتی سرفیس می توان برای ضدعفونی کردن سطوح در اماکن عمومی و بهداشتی شامل بیمارستانها، آزمایشگاهها، کلینیک ها، آرایشگاهها، سالن های ورزشی، هتل ها، رستوران ها، سرویس های بهداشتی، میز کار، لوازم منزل و محل کار، واگن های مترو، قطار و اتوبوس ها استفاده کرد.

نحوه اثر

پلی هگزا متیلن بی گوانید هیدروکلراید با خواص ماندگار و پایدار خود و با مکانیسم هایی متفاوت، قادر به از بین بردن انواع عوامل بیماری زا است. این ترکیب به سرعت به ترکیبات حاوی گروه فسفات در غشاء سلولی متصل شده و با مکانیسم انحصاری خود، وارد غشاء سلولی می شود، در نتیجه منجر به غیرفعال کردن برخی آنزیم های حیاتی شده و باعث مرگ سلولی می شود. پلی هگزامتیلین بی گوانید هیدروکلراید به دلیل کاتیونی بودن، قادر به جذب سریع سلول های باکتریایی موجود در محیط بوده و با ترکیبات فسفاته موجود در سیتوپلاسم سلول های باکتریایی، کمپلکس سنگین تشکیل می دهد و منجر به رسوب کردن آنها می شود. حضور دی دسیل دی متیل آمونیوم کلراید که نوعی سورفکتانت از دسته آمونیوم های چهارتایی با خواص آنتی باکتریال می باشد، باعث شده است که توانایی نفوذ محصول به خلل و فرج افزایش یابد. دی دسیل دی متیل آمونیوم کلراید، همچنین قادر به حذف لکه های چربی و آلودگی زدایی از روی سطح نیز می باشد. وجد درصد مناسبی از اتانول در این محلول، باعث افزایش قدرت ضدعفونی کنندگی و همچنین تنظیم سرعت تبخیر و زمان اثرگذاری محصول می شود

 کاربرد محصول

تزریق یکی از روش های شایع در تجویز فرآورده های دارویی است که در صورت عدم رعایت اصول بهداشتی، خطرات بالقوه و بالفعلی را برای ارائه دهندگان و مصرف کنندگان آن در پی خواهد داشت . هر ساله تزریقات غیر ایمن منجر ه بروز و شیوع انواع بیماریهای ویروسی ، عفونت های باکتریایی ، قارچی و انگلی می شود .
با توجه به اینکه پوست و خون محیط مناسبی برای رشد انواع میکروارگانیسم های پاتوژن است، تزریق غیر ایمن می تواند راحت تر از مسیرهای تنفسی، خوراکی و یا تماس جنسی عفونت را منتقل کند. با ضدعفونی موثر و ماندگار محل تزریق و جراحی های کوچک به راحتی می توان از شیوع عفونت های بیمارستانی جلوگیری کرد.

دستورالعمل مصرف

محلول سپتی پرپ را به طور مستقیم روی محل مورد نظر اسپری کرده و صبر کنید خشک شود در صورت آلودگی ناحیه مورد نظر به چربی ها و یا آلودگی های دیگر ، محل را قبلاً با آب و صابون شستشو دهید.

نحوه اثر

محلول ضدعفونی کننده سپتی پرپ با داشتن دو نوع الکل ، به شیوه دناتوره کردن پروتئین ها و طیف وسیعی از باکتری ها و ویروسها را به سرعت از بین می برد و با داشتن کلرهگزیدین دی گلوکونات و ترکیبات آمونیوم چهارتایی ، اثر ماندگار خود را ایجاد می نماید . کلرهگزیدین ساختاری کاتیونی دارد و به صورت الکترواستاتیک به وسیله باکتریها جذب می شود . کلرهگزیدین به گروههای فسفات موجود در غشاء سیتوپلاسمی می چسبد و با مکانیسمی منحصر به فرد وارد غشاء سلولی می شود . سپس باعث خروج محتویات سلولی با وزن مولکولی پائین ، از قبیل پتاسیم می شود و از تبادل غشائی آنزیم هایی مانند Adenosyl Triphosphate  جلوگیری می کند . از طرفی با تشکیل کمپلکس های فسفاته باعث رسوب کردن محتویات سنگین تر از قبیل ATP  و اسید نوکلئیک می شود. در نهایت، در نتیجه یک همپوشانی کامل، پوستی ضدعفونی شده و عاری از پاتوژن ها برای تزریق و یا جراحی های کوچک ، همراه با اثری ماندگار فراهم خواهد شد.

کاربرد محصول

سپتی سیدین-پی سی ترکیب آنتی سپتیک بسیار موثر و سریع الاثر است. این محصول دارای قابلیت ازبین بردن میکروارگانیسم های مضری که از طریق تماس با پوست آلوده قابلیت انتقال و بیماری زائی را دارند، نظیر مایکوباکتریوم توبرکلوزیس، ویروس عامل هپاتیت (HBV)، ویروس عامل ایدز (HIV)، اشرشیاکولی، پسودوموناس آیژینوزا، سالمونلا، استاف اورئوس و دیگر عوامل میکروبی مولد عفونت های مهم بیمارستانی می باشد. همچنین از این محصول می توان برای اسکراب جراحی نیز استفاده کرد.

دستورالعمل مصرف

2 تا 3 سی سی از محصول سپتی سیدین-پی سی را بر روی کلیه قسمتهای هر دو دست اسپری کنید و به طور کامل دو دست را بر روی همدیگر مالش داده، به طوریکه بین انگشتان، پشت و روی دست تا قسمت مچ به محلول آغشته گردد. سپس برای مدت 30 ثانیه اجازه دهید که محلول از روی پوست خشک شود.
در صورت آلودگی واضح دست ها و یا آلودگی به مواد بافتی و چربی ها بهتر است ابتدا دست ها با آب و صابون شسته شده و پس از آبکشی و خشک کردن از ترکیبات آنتی سپتیک استفاده شود

نحوه اثر

حضور دو نوع الکل، اتانول و ایزوپروپانول، دو ویژگی مهم به این ترکیب بخشیده است، یکی اثر سریع بر روی میکروارگانیسم ها به دلیل نوع فعالیت شیمیایی الکل ها و دیگری اثر همپوشانی حاصله به گونه ای که ایزوپروپیل الکل دارای اثر باکتریوسیدال بهتر و اتانول دارای اثرات موثرتر بر روی ویروس ها و قارچ ها می باشند. با استفاده از ترکیب کلرهگزیدین و دارا بودن اثرات پایدار قابل توجه، پایداری اثرات ضدمیکروبی محلول سپتی سیدین-پی سی به مراتب افزایش یافته و حفظ اثر طولانی تری بر روی دست حاصل می شود. همچنین افزودن مواد نرم کننده پوست در این ترکیب، از ایجاد خشکی بیش از حد و بروز عوامل پوستی ممانعت می کند.
نوع فرمولاسیون و غلظت های در نظر گرفته شده برای مواد موثر در محلول سپتی سیدین-پی سی این ترکیب را به یکی از موثرترین مواد آنتی سپتیک برای ضدعفونی دست و قابل استفاده در کلیه اماکن بهداشتی، بیمارستانی تبدیل کرده است.

کاربرد محصول

ضدعفونی و شستشوی نواحی آسیب دیده پوست، منجر به جلوگیری از تشکیل کلونیهای باکتریایی و ممانعت از ایجاد عفونت در محل می شود. به این ترتیب با حذف عوامل عفونی، می توان فرصت مناسبی برای فرآیند بهبود و ساخت سلول های جدید فراهم نمود.
هگزاسپت ، محلول ضدعفونی کننده و شستشو دهنده زخم های باز و سوختگی ها بر پایه % 1 کلرهگزیدین دی گلوکونات می باشد که قادر به ضدعفونی قدرتمند و پایدار زخم های باز و سوختگی های معمولی است . این محلول، فاقد عوارض جانبی، سوزش، بو و رنگ بوده و در حضور خون و ترکیبات بافتی قادر به ادامه فعالیت آنتی باکتریایی خود می باشد . اثر ماندگار و فوق العاده قدرتمند محلول هگزاسپت در مقابل طیف وسیعی از عوامل بیماری زا از قبیل گونه های مختلف استافیلوکوکها ، سودوموناس آئروژینوزا ، HCV  ، HIV و … ، این دارو را به عنوان بهترین گزینه برای ضدعفونی زخم های باز ، سوختگی ها و جایگزین مناسبی برای ترکیبات یده معرفی می کند.

دستورالعمل مصرف

مقدار مناسبی از محلول را متناسب با وسعت مورد نظر به منظور ضدعفونی و شستشوی زخم های باز و سوختگی های معمولی به کار ببرید . این محلول بعد از یک دقیقه بیشترین فعالیت آنتی باکتریایی خود را انجام خواهد داد . بعد از استفاده از گاز استریل روی محل مورد نظر ، روی زخم را باندپیچی کنید

نحوه اثر

کلرهگزیدین دی گلوکونات با خاصیت الکترو استاتیک کاتیونی خود به غشاء سلولی یاخته ها چسبیده و در نهایت با پارگی غشاء سیتوپلاسمی منجر به خروج و تخریب محتویات سلولی می شود. کلرهگزیدین از طریق گروه های فسفات ، جذب و وارد غشاء سیتوپلاسمی شده و بعد از ورود به سیتوپلاسم یاخته ها ، عملکرد انحصاری خود را اجرا می کند. این ترکیب باعث خروج محتویات با وزن ملکولی پائین مانند پتاسیم شده و ترکیبات سنگین تر مانند اسیدهای نوکلئیک را از طریق تشکیل کمپلکس های فسفاته به صورت رسوب از سیستم سیتوپلاسمی خارج می کند.

کاربرد محصول

خصوصیات آنتی سپتیک ترکیبات الکلی از زمانهای قدیم شناخته شده و این ترکیبات بطور رایج مورد استفاده قرار می گرفته اند ، اما استفاده مکرر از الکل موجب حساس شده پوست می شود . سپتی ژل محصولی است ضدعفونی کننده که با درصد مناسبی از دو نوع الکل ( اتانول و ایزوپرپانول ) فرموله شده و با بهره گیری از نرم کننده ها و ویتامین هایی مانند ویتامین E و آلانتوئین ، پوستی شاداب ، عاری از پاتوژن ها و بدون حساسیت را برای مصرف کننده فراهم می کند .

سپتی ژل در مقابل عواملی نظیر مایکوباکتریوم توبر کلوزیس و ویروسهایی نظیر  HBV  ، HIV ، اشریشیاکولی ، سالمونلا ، سودوموناس و بسیاری از عوامل عفونت زای بیمارستانی موثر است.

دستورالعمل مصرف

مقداری از سپتی ژل را بر روی پمپ کرده ، سپس هر دو دست را کاملاً روی همدیگر مالش دهید تا بین انگشتان و پشت دست نیز آغشته شود ، سپس برای مدت 30 ثانیه اجازه دهید که محلول  از روی پوست خشک شود . در صورت آلودگی دستها به چربی ها و مواد بافتی ، قبل از مصرف ، شستشو با آب و صابون صورت گیرد.

نحوه اثر

سپتی ژل با بهره گیری از دو نوع الکل ( اتانول و ایزوپروپانول ) قادر به ضدعفونی طیف وسیعی از باکتریها و ویروسها از طریق دناتوره کردن پروتئین ها می باشد . از طرفی حضور ویتامین E و آلانتوئین در محصول سبب شده است تا از بروز حساسیت های پوستی و سوزش جلوگیری گردد . اتانول با اثرگذاری سریع بر روی ویروسهای فاقد غشاء لیپیدی و ایزوپرپانول با اثر گذاری بر روی ویروسهای دارای غشاء لیپیدی همپوشانی قابل قبولی را در ضدعفونی ویروسها ایجاد می کنند . با وجود همپوشانی دو نوع الکل ، سپتی ژل در کوتاهترین زمان بر روی کلیه ویروسها موثر بوده است و طیف وسیعی از عوامل بیماریزا را از بین می برد . این محصول حاوی ویتامین E و نرم کننده های مختلف به منظور ایجاد شادابی و لطافت پوست می باشد . به این ترتیب محصولی مناسب برای همه سنین و انواع پوست فرموله شده است . این محصول دارای رایحه ای مناسب بوده و ماندگاری مناسبی بر روی پوست دارد.

کاربرد محصول

پرسیدین 3 درصد، محلول استریل کننده و ضدعفونی کننده سطح بالا، بر پایه ترکیب پایدار پراکسی استیک اسید و هیدروژن پراکساید است. این محصول که برای استریل کردن و ضدعفونی کردن سطح بالای ماشین های همودیالیز طراحی و فرمولاسیون شده است، خاصیت از بین بردن طیف وسیعی از میکروارگانیسم ها را بدون امکان ایجاد مقاومت میکروبی داراست. در صورت استفاده از پرسیدین 3 درصد، بکارگیری ترکیبات رسوب زدا در دستگاه کاهش می یابد و عمرمفید دستگاه افزایش خواهد یافت.

دستورالعمل مصرف

پرسیدین 3% برای ضدعفونی تجهیزات همودیالیز و استریل کردن دستگاههای دیالیز استفاده می شود. میزان و رقت مصرفی با توجه به تعداد ماشین های دیالیز متفاوت و متنوع است. لطفا برای تنظیم این محصول بر روی ماشین های همودیالیز با سرویس کار مجاز دستگاه تماس حاصل فرمایید

نحوه اثر

پرسیدین بر حسب رقت مصرفی توانایی از بین بردن کلیه میکروارگانیسم ها شامل ویروس ها، باکتریها، کپکها و مخمرها را دارد. پراستیک موجود در این ترکیب بسیاری از گروههای عملکردی سلولی و بین سلولی شامل پروتئین ها و آنزیم های موجود در میکروارگانیسم و ویروسها را اکسید و غیرفعال می سازد. در اثر اکسیداسیون باندهای پروتئینی دیواره سلولی پاره شده و به علت اکسیداسیون آنزیم ها فعالیت بین سلولی از بین می رود. دلیل عدم ایجاد مقاومت میکروبی در مقابل پرسیدین انجام بیش از 40 واکنش شیمیایی توسط این ترکیب در مقابل میکروارگانیسم ها است. بنابراین با استفاده از پرسیدین دیگر نیازی به تعویض دوره ای مواد ضد میکروبی نخواهد بود. 

 

 قدرت اثر پرسیدین 15%  نوع ترکیب
 96 برابر  ترکیب آب اکسیژنه + نقره
 24 برابر  پودر پتاسیم مونو پرسولفات و سورفکتنت
 48 برابر ترکیبات فرمالدئید و آمونیوم چهارتایی
48 برابر ترکیبات پرسولفات آمونیوم و دترجنت
24 برابر ترکیبات گلوتار آلدئید و آمونیوم چهارتایی

کاربرد محصول

پرسیدین 1 درصد، محلول ضدعفونی کننده سطح بالا، بر پایه ترکیب پایدار شده پراکسی استیک اسید و هیدروژن پراکساید است، این محلول برای ضدعفونی بیمارستانها و دیگر مراکز درمانی طراحی شده است و با فرمولاسیون منحصر به فرد خود توانایی از بین بردن طیف کاملی از میکرو ارگانیسم ها را دارد. همچنین مقاومت میکروبی در مقابل آن شکل نمی گیرد و روی سطوح آلوده به مواد بافتی و خون، قدرت اثر خود را حفظ می نماید.

 

محل های مصرف:

پرسیدین 1% اختصاصاٌ برای ضدعفونی کلیه سطوح و لوازم بیمارستانی و بهداشتی، مورد استفاده قرار می گیرد که شامل موارد زیر است:

  • سطوح حساس و نیمه حساس بیمارستانها و اماکن بهداشتی (اتاق عمل، ICU، بخشهای عفونی و …)
  • سیستم های اسمز معکوس (RO)، کارتریج های کاتیونی و کلیه سیستم های مربوطه
  • دستگاههای آندوسکوپ، کولونوسکوپ، برنکوسکوپ و …

توجه: لازم به ذکر است که این محصول برای ضدعفونی دستگاه دیالیز فابل استفاده نمی باشد.

نحوه اثر:

پرسیدین بر حسب رقت مصرفی توانایی از بین بردن کلیه میکروارگانیسم ها شامل ویروس ها، باکتری ها، کپک ها و مخمرها را دارد. پر استیک اسید موجود در این ترکیب بسیاری از گزوه های عملکردی سلولس و بین سلولی شاما پروتئین ها و آنزیم های موجود در میکروارگانیسم ها و ویروس ها را اکسید و غیرفعال می سازد. در اثر اکسیداسیون باندهای پروتئینی، دیواره سلولی پاره شده و به علت اکسیداسیون آنزیم ها، فعالیت بین سلولی از بین می رود. دلیل عدم ایجاد مقاومت میکروبی در مقابل پرسیدین انجام بیش از 40 واکنش شیمیایی توسط این ترکیب در  مقابل میکروارگانیسم ها است، بنابراین با استفاده از پرسیدین دیگر نیازی به تعویض دوره ای مواد ضد میکروبی نخواهد بود.

کاربرد محصول

پرسیدین آر-یو، محلول آماده مصرف استریل کننده و ضدعفونی کننده سطح بالا، بر پایه ترکیب پایدار شده پراکسی استیک اسید و هیدروژن پراکساید است. این محصول برای استریل کردن و ضدعفونی کردن سطح بالای ابزار و تجهیزات حساس، نیمه حساس و غیر حساس پزشکی و دندانپزشکی طراحی و فرمولاسیون شده است. ابزار جراحی و انواع اسکوپهای مقاوم به پراکسید بدون نیاز به حرارت توسط این محصول ضدعفونی می شوند.

دستورالعمل مصرف

پرسیدین آر-یو محلول ضدعفونی کننده آماده مصرف و بدون نیاز به رقیق سازی است. ابزار آلات پزشکی اعم از پلاستیکی و فلزی را     می توان بعد از شستشو و زدودن ذرات درشت بافتی، ضدعفونی و استریل کرد. ابزار آلوده را در ظرف محتوی پرسیدین آر-یو غوطه ور کرده و درب ظرف را بگذارید. ابزار مورد نظر بعد از گذشت 5 دقیقه ضدعفونی قوی و بعد از 30 دقیقه استریل خواهند شد. بهتر است وسایل ضدعفونی با آب استریل یا فیلتر شده شستشو داده شود. محلول باقیمانده را حداکثر برای 50 مرتبه ضدعفونی و یا 14 روز استفاده مجدد، می توان بکار برد. به منظور ضدعفونی آندسکوپ، محلول پرسیدین آر-یو را داخل ظرف یا دستگاه مخصوص ریخته و آندسکوپ را درون آن به مدت 5 دقیقه ضدعفونی کنید.
توجه: بهتر است در صورت وجود علائم آلودگی از قبیل تغییر رنگ کدورت و یا وجود ته نشین در اسرع وقت به تعویض محلول با محلول جدید اقدام شود.

نحوه اثر

ماده موثره اصلی پرسیدین آر-یو، پراکسی استیک اسیدمی باشد.
پراکسی استیک اسید در دسته ضدعفونی کننده های سطح بالا (High Level) و استریل کننده های شیمیایی طبقه بندی می شود که فعالیتش با افزایش دما، افزایش می یابد. پراکسی استیک اسید پیوندهای سولفوریل (H-S) و سولفور (S-S) در پروتئین ها و آنزیم ها را می شکند. به این ترتیب ترکیبات اصلی در سلول ها و غشاء های سلولی به وسیله فعالیت اکسیداسیون تخریب می شوند. از طرف دیگر پراکسی استیک اسید با مولکول های حاوی پیوندهای دوگانه واکنش داده و فعالیت اسمزی لیپوپروتئین های غشاء سیتوپلاسمی را از طریق پاره کردن و تخریب دیواره سلولی از بین می برد، در نتیجه باعث ایجاد اختلال در فعالیت سلولی می شود.
رادیکالهای آزاد حاصل از پراکسی استیک اسید، خاصیت اسیورکشی دارند و قادرند در مقابل اسپورها به شکل ماده احیائ کننده عمل کنند.
میکروارگانیسم های بی هوازی به دلیل عدم وجود کاتالاز و سوپراکسید دسموتاز نسبت به پراکسی استیک اسید بسیار حساس اند و قادر به مقاومت نیستند.

کلیه حقوق این صفحه متعلق به شرکت به بان  شیمی می باشد | طراحی و پشتیبانی: پرتال اطلاعات صنایع استان گلستان