صفحه اصلی    صادرات لوله

صادرات لوله

صادرات لوله

صادرات لولهاز جمله کالاهای صادراتی و در آمد زا برای کشورهای تولید کننده ی این صنف می باشد. صادرات این کالا در تامین منابع ارزی و توسعه ی ظرفیت تولید ضروری است و با وجود تقاضای بسیار بالای داخلی ، ظرفیت محدود تولید ، هزینه بالای حمل ونقل همواره سعی بر آن است تا صادرات و تولید لوله افزایش داشته باشد.علاوه بر موارد ذکر شده عواملی نظیر تقاضای کشورهای همسایه و استقلال یافته مانند عراق ، افغانستان و پاکستان بر اهمیت این موضوع می افزاید. لوله یکی از راههایی برای انتقال گاز ، نفت و فرآورده های نفتی می باشد و به همین دلیل تولید ، صادرات و واردات آن مهم است.

صادرات لوله از ایران

کشور عراق برای ایران بهترین بازار صادراتی این کالا مجسوب می شود و امکان صادرات لوله و پروفیل به چین نیز وجود دارد. ظرفیت تولید لوله و پروفیل در ایران سالانه 18 میلیون تن است و درصورت حضور بیشتر در منطقه میتوان ظرفیت تولید را بالا برد . متاسفانه صنعت لوله و پروفیل با کمبود مواد اولیه مواجه است و قیمت ورق در ایران نسبت به کشورهای عربستان ، ترکیه ، عراق ، ارمنستان و تاجیکستان با اختلاف زیادی در کشور وجود دارد.

افزایش قیمت فولاد و رشد تعرفه واردات این کالا سبب شده است تا قیمت مواد اولیه در ایران بسیار بالا باشد. اگر مواد اولیه تامین شود ، می توان سالانه 18 میلیون تن لوله و پروفیل تولید و صادر کرد. صادرات انواع لوله و پروفیل از گمرک استان مازندران در سال 92 ، حدود 28 میلیون دلار و در سال 93 ، 35 میلیون دلار بوده که حدود 25 درصد رشد داشته است و به کشورهایی مانند آذربایجان ، ترکمنستان ، تاجیکستان ، ازبکستان ، قزاقستان ، ارمنستان ، روسیه ،عراق ، افغانستان ، امارات ودیگر کشورها صادرمی شود. لوله و اتصالات پلی اتیلن در سال 1394 ، حدود 60 میلیون دلار صادرات داشته است. افزایش تولید وعرضه محصولات پلی اتیلن در ایران و نیز تامین نیاز بازار داخلی کشور، باعث می شود تا تولید کنندگان سعی کنند ، محصولات استاندارد و با کیفیت خود را بیشتر برای صادرات عرضه نمایند.

لوله و اتصالات پلی اتیلن علاوه بر کشورهای مجاور به عراق نیز صادر می شود و با تلاش تولید کنندگان می توان صادرات این محصولات را افزایش دهیم. حوزه صادرات این محصول ، بیشتر به کشورهای اطراف به ویژه عراق ، ترکمنستان ، افغانستان ، ارمنستان ، آذربایجان ، تاجیکستان و برخی دیگر از کشورها می باشد. اصولا لوله پلی اتیلن به کشورهایی که با ایران فاصله زیادی دارند ، صادر نمی شود. برخی از تولیدکنندگان اعلام کرده اند ، میزان صادرات خود را دو تا سه برابر می توانند افزایش دهند اما به شرط اینکه مواد اولیه ثبات داشته باشد و با بی ثباتی در این بخش مواجه هستیم ، البته مسئولین درصدد بهبود روند صادرات هستند.

مشکلات تولید لوله های صادراتی در ایران

تصویب افزایش تعرفه ورق‌ فولادی در سال 95 سبب شده تا وزیر صنعت اعلام نماید ، ورق‌های فولادی را 5 درصد ارزانتر از فوب خلیج فارس عرضه کنند ولی اجرایی نشد. در حال حاضر ورق‌های فولادی با ضخامت كمتر از 3 میلیمتر فقط در این سه شركت فولاد مباركه ، نورد و لوله اهواز و فولاد گیلان وجود دارد و این ورق ها ، مواد اولیه كارخانه های لوله و پروفیل در ایران محسوب می شوند. تولید داخلی نیاز تولیدكنندگان را تامین نمی کند و مصوب شده این ورق ها‌ افزایش یابد که باعث می شود محصولات تولیدكنندگان داخلی از نظر قیمت نهایی در بازارهای خارجی دچار مشكل شوند. در حال حاضر با یكی از تولیدكنندگان بزرگ ورق در چین مذاكره شده ، تا در مکان ویژه ای ، محصولات خود را نگهداری نماید و از این طریق مواد اولیه برای كارخانه‌های لوله و پروفیل با قیمت روز تامین می شود.

در سال آینده پیش بینی می شود با افزایش قیمت 20 درصدی در زمینه لوله و پروفیل مواجه شویم. تولیدکنندگان از دولت تقاضا کردند تا برای ورق ها تعرفه تعیین نشود ، اما تعرفه با افزایش بیشتر نسبت به سالهای گذشته ، در دولت به تصویب رسیده است. اگر با افزایش تعرفه ورق ها و عدم تامین نیاز اولیه برای تولید لوله ها روبه رو شویم ، احتمال کاهش صادرات لوله از ایران به دیگر کشورها بوجود می آید و مسئولین باید برای این موضوع چاره اندیشی نمایند.