صفحه اصلی    صادرات مبلمان

صادرات مبلمان

صادرات مبلمان

صادرات مبلمان از جمله کالاهای صادراتی توسط کشور تولیدکننده به کشورهای دیگر جهان می باشد. تولید و صادرات در این صنعت می تواند ، به توسعه صادرات غیرنفتی کمک شایانی نماید. حمایت از صنایع مبلمان باعث افزایش ارز آوری و اشتغال زایی در کشورهای تولید کننده می شود. تولید و فعالیت در صنعت مبلمان علاوه بر دستیابی به ارزش افزوده مناسب در کوتاه مدت ، بازده بالایی در اشتغال زایی دارد و باید مورد توجه قرار گیرد و این صنعت از سالیان گذشته سبب توسعه اقتصادی کشورها شده است.

در بازارهای هدف صادراتی از جمله عراق ، ارمنستان ، گرجستان ، قزاقستان ، امارات و آذربایجان ، ده رقیب اصلی وجود دارد و کشور ایتالیا در همه این بازارهای صادراتی و کشور چین ، آمریکا ، آلمان و ترکیه در 5 بازار حضور دارند و این کشورها رقبای ایران در مبلمان صادراتی به این بازارها هستند.

کشور چین به 217 کشور مبلمان صادر می کند و آمریکا حجم بالایی واردات از این کشور دارد و پس از آن ژاپن ، انگلیس ، هنگ کنگ و کانادا و نیز کشور ایران می باشند. کشور ایتالیا به 219 کشور، صادرات در این حوزه را انجام می دهد و کشورهای اروپایی و امریکایی ، فرانسه ، آلمان و انگلیس بیشترین سهم را دارند و همچنین به ایران هم صادرات صورت می گیرد.

کشور روسیه به 144 کشور و سهم کشورهای قزاقستان ، آلمان ، اکراین و فرانسه بیشتر از کشورهای دیگر بوده است. بیشترین حجم واردات مبلمان ایران از کشور آلمان می باشد. آمریکا به 220 کشور مبلمان صادر می کند و سهم کشورهای کانادا ، مکزیک ، ژاپن ، انگلیس و چین بالا است. ترکیه نسبت به رقبای دیگر ایران در کشورهای هدف ، صادرات بالاتری نسبت به کل صادرات به ایران دارد و کشور آلمان ، یونان ، رومانی و عراق بیشترین واردات از این کشور را داشته اند.

صادرات مبلمان از ایران

کشورهای عراق ، قزاقستان ، آذربایجان ، ارمنستان ، ازبکستان ، تاجیکستان ، افغانستان و همچنین حوزه خلیج‌ فارس و اروپا به ترتیب کشورهای هدف صادراتی هستند. در سال 92 ، صادرات مبلمان حدود 50 میلیون دلار بوده و با رشد 6 برابری نسبت به سال گذشته ی آن مواجه بوده است.

هنگامیکه واردات زیاد مبلمان منع شد ، تولیدکنندگان خارجی تمایل به سرمایه‌ گذاری مشترک برای تولید مبل در کشور پیدا کردند و این برای صنعت مبلمان ایران فرصت بسیار مناسبی می باشد تا در این زمینه پیشرفت کنند. هم اکنون چندین شرکت از کشور ترکیه با ایران ، تولید مشترک مبلمان دارند و نیز با تولیدکنندگان مبلمان اداری ایتالیا و اسپانیا با هدف صادرات به بازارهای خاورمیانه ، تولید مشترک مبلمان در ایران فراهم شده است.

منطقه خاورمیانه و روسیه از بزرگترین مصرف کنندگان مبلمان می باشند و با وجود امتیازاتی در صنعت مبلمان ایران ، تولیدکنندگان بزرگ مبلمان از دیگر کشورهای جهان در حال مذاکره برای سرمایه‌ گذاری درایران و فعالیت مشترک در زمینه تولید مبلمان هستند که طی سال های اخیر مذاکراتی با صنعت مبلمان ایتالیا انجام شده و با تفاهم نامه ای بین طرفین قرار شده تا سرمایه گذاری و تولید مشترک با این کشور صورت بگیرد.

صادرکنندگان مبلمان ایران با برنامه ریزی 5 ساله قصد دارند تا صادرات این صنعت را توسعه دهند و با تأسیس 11 فروشگاه مبلمان ایرانی در کشورهای هدف صادراتی مانند روسیه ، اوکراین ، کشورهای همسایه و نیز کشورهای CIS به منظور توسعه این صنعت پرداخته شده است. صنعت مبلمان کشور از مزیت‌های خوبی برخوردار می باشد و با برنامه ‌ریزی دقیق تولید کنندگان و صادرکنند گان این صنعت ، می‌توان علاوه بر صادرات به بازارهای مبل منطقه به بازارهای اتحادیه‌ی اروپا هم مبلمان ایرانی را صادر کرد. در مورد صادرات به ایتالیا ، هنوز صادراتی صورت نگرفته و مذاکرات در این زمینه ادامه دارد. پیش بینی می شود صادرات در صنعت مبلمان به دلیل افزایش تولید و صادرات در سالهای آینده به ارقامی بیش از این میزان برسد و در سال 94 ، حدود 40 میلیون دلار صادرات در صنعت مبلمان صورت گرفته و کشور عراق همواره یکی از بازارهای هدف ایران محسوب شده است و همچنین امسال تولید مبلمان اداری در کشور پیشرفت زیادی داشته و با وارداتی که در زمینه‌ ماشین‌آلات انجام گرفته ، ایران در زمینه تولید مبلمان اداری به دستاوردهای خوبی دست یافته است.

مهمترین کشورهای هدف صادراتی مبلمان

مهمترین کشور های هدف صادراتی ایران برای صادر کردن مبلمان ، کشورهای عراق ، آذربایجان ، ترکمنستان ، قزاقستان ، افغانستان ، تاجیکستان ، ارمنستان ، دبی ، عمان و قطر هستند. ازبکستان، افغانستان و نیز حوزه خلیج‌ فارس و اروپا از جمله کشورهایی می باشند که از ایران به این کشورها مبلمان صادر می شود. صادرات در این صنعت از ایران به ایتالیا ، هنوز قطعی نشده و مذاکرات در این زمینه ادامه دارد و پیش بینی شده ، صادرات به سایر کشورها از جمله ایتالیا انجام گیرد.

مشکلات موجود در صادرات مبلمان

برخی از مشکلات مبلمان صادراتی از ایران به دیگر کشورها می توان به تامین نشدن مواد اولیه با کیفیت و داشتن تعرفه بالا ، حضور قدرتمند رقبا و تأثیر مالیات بر ارزش افزوده در قیمت تمام شده کالا اشاره کرد. استفاده نکردن از وسایل اطلاع رسانی در بازار داخلی و جهانی برای معرفی محصولات باعث شده ، تا این کالا با توجه به پتانسیل‌های زیادی که دارد در بازارهای جهانی آشنایی کافی با صنعت مبلمان نداشته باشند. برقراری تجارت ترجیحی با برخی کشور‌ها مثل ترکیه به ضرر کشور می باشد ، چون با این کار تعرفه گمرکی ، 70 درصدی واردات مبلمان به نصف کاهش می یابد و به ضرر تولید‌کنندگان داخلی می باشد